Mediacija – dialog
Zaradi intenzivne dinamike profesionalnega vsakdana smo pogosto nehote vpeti v marsikatere konflikte. Včasih so konflikti odprti, jasni in očitni vsem, velikokrat pa se kažejo le posredno, z nezadovoljstvom, demotiviranostjo in nezaupanjem. Zaradi slabega razumevanja in negativne klime trpijo projekti, pride do odlašanja in zamujenih priložnosti.
Pri upravljanju s konflikti je izrednega pomena časovni odziv, zato jih je priporočljivo reševati v čim zgodnejši fazi (proaktivna mediacija). Z mediacijo lahko te spore rešujemo že zelo zgodaj in praviloma zelo hitro najdemo rešitve, ki bodo delovale za vse vpletene.
Vloga mediatorja
Mediator je odgovoren za vodenje procesa. Njegova naloga je, da ustvarja pozitivno podporo in varno okolje, v katerem lahko pride do rešitve konflikta in med udeleženci spodbuja občutek pripadnosti timu. Poleg tega skrbi, da je pogovor konstruktiven in razumski. Spodbuja, da posamezniki izrazijo svoje mnenje, skrbi za uravnoteženje moči med njimi in opozarja na napredovanje.
Mediacijo izvajamo:
- znotraj tima (med posamezniki in preostankom tima)
- med različnimi timi in oddelki
- med posamezniki.
Dolgoročna korist mediacije je tudi izkušnja, ki jo posamezniki pridobijo pri reševanju konfliktov, kajti spoznajo in doživijo principe reševanja konfliktov, ki jih lahko uporabijo tudi kasneje, v podobnih situacijah.